صفحه اصلی > طرح کوثر 

طرح نامه «طرح کوثر»

دوره آموزش معارف اسلامي ویژۀ همسران حوزویان

مقدمه:

در راستای اجرای بند 2 ،7 ، 8 ، 9 ، 11  شرح وظايف مدیریت مشاوره و خانوادهِ معاونت تهذيب و تربیت همچنین در راستای اجرای بند 10 تصمیمات جلسه شماره 137 شورای محترم عالی حوزه های علمیه مورخ 10/11/93،مدیریت مشاوره و خانواده معاونت تهذیب در صدد راه اندازی «طرح کوثر» دوره آموزش معارف اسلامي ویژۀ همسران حوزویان در مراکز استان ها می باشد.

مشخصات واحد مجری:

معاونت تهذیب و تربیت حوزه­های علمیۀ سراسر کشور

معرفی طرح:

دورۀ آموزش معارف اسلامی دوره­ای است که در آن مباحث معارف اسلامی با رویکردی کاربردی با هدف ارتقای سطح آگاهی دینی خانواده­های حوزویان طراحی گردیده است. طول این دوره در شرایط عادی 3 سال (دو سال عمومی و یک سال تکمیلی) می­باشد که پس از اطلاع­سانی به حوزویان، همسران طلاب اقدام به ثبت نام کرده و در طول سال در کلاس­های روزانه در یک شیفت قبل و یا بعد از ظهر شرکت نموده و پس از گذراندن موفقیت­آمیز دوره، موفق به کسب گواهی پایان دوره می­شوند.

تبصره: البته این طرح با توجه به تفاوت­های موجود در استان­های کشور، در دو بخش طول دوره و محتوای آن قابل بازنگری و تغییر است.

ضرورت طرح:

توجه فراوان و معنا داری که در سیرۀ معصومین «علیهم السلام» به خانواده معطوف شده، بیانگر اهمیت و ضرورت حیاتی این نهاد اساسی است. ضرورت پرداختن به خانواده در فضای حوزه و میان طلاب آن­گاه اهمیت ویژه می­یابد که به نقش کلیدی و اساسی روحانیت در جامعه به عنوان الگوهای عملی زندگی، توجه گردد. امروزه روحانیون و خانواده­های آن­ها در جامعه به عنوان الگو دارای جایگاه ویژه­ای هستند؛ این امر همراهی خانواده­ها و ارتقای سطح دانشی و مهارتی آن­ها را می­طلبد که به نوبۀ خود مستلزم توجه بیشتر به همسران و فرزندان طلاب بوده، و در نتیجه رشد و بالندگی، شادابی و نشاط و کارآمدسازی خانواده­های حوزوی را به دنبال خواهد  داشت.

از اين‌رو دوره آموزش معارف اسلامي خانواده های حوزویان از سال 1380 در قم طراحي و برنامه‌ريزي شد که در حال حاضر در قالب هشت دفتر در حال اجراست علاوه بر قم در برخی استانهای دیگر نیز این طرح اجرا می شود.

 در این دوره موضوعاتی از قبيل آموزش مباحث قرآنی شامل روخواني و روان­خواني قرآن، احكام اسلامي، اخلاق اسلامي، عقايد اسلامی، آيين همسرداري، تربيت فرزند و ... ارائه می گردد.

اهداف طرح:

1 . استحكام بنيان اعتقادي و اخلاقي خانواده؛

2 . حفظ و صیانت از کیان خانواده های حوزوی در سایه ارائه الگوهاي اسلامي در زمینه همسرداری و تربيت فرزند؛

3 . ارتقای سطح دانش اسلامی و مهارت­های اساسی زندگی خانواده­های حوزوی(بانوان و فرزندان)؛

4. پيشگيري از بروز آسيبهاي احتمالي همسران و فرزندان؛

5 . زمینه­سازي افزايش توفيقات معنوي  طلاب و خانواده­هایشان به ويژه در مسير تحصيل و تهذيب؛

6 . شناسايي استعدادهاي برتر در جهت رشد و بالندگی افزون­تر؛

7 . ایجاد بستری مناسب به منظور آمادگی بیشتر تبلیغی همسران طلاب؛

8 . برنامه ریزی مناسب در جهت پربار نمودن اوقات فراغت خانواده حوزویان

سیاست ها و یا وظایف منطبق با طرح:

1 . الویت اولیه استفاده از مباحث کاربردی

2 . استفاده اولیه از اساتید خواهر

3 . توجه به نیازهای تبلیغی همسران در سفرهای تبلیغی

4 . انعطاف در محتوای آموزشی با در نظر گرفتن نیازهای استانی

نتایج طرح:

تقویت بنیه اعتقادی و اخلاقی خانواده حوزویان، دانش افزایی، توانمند ساختن همسران و دختران حوزویان در امر همسرداری، فرزند پروری وتبلیغ، ارتقاء جایگاه خانواده حوزویان

مخاطبین طرح:

گروه هدف: همسرانِ طلاب. 

گستره: خانواده­های حوزوی سراسر کشور

مواد آموزشی طرح کوثر:

1 . آموزش روخوانی و روانخوانی قرآن (نظری و عملی)

2 . آموزش تجوید قرآن

3 . آشنایی با فقه زندگی (احکام)

4 . آشنایی با آئین زندگی (اخلاق اسلامی)

5 . آشنایی با عقائد اسلامی

6 . آئین همسرداری

7 . فرزندپروری