صفحه اصلی > میثاق طلبگی > میثاق طلبگی1  

طرح میثاق طلبگی (1)

ضرورت و اهمیت

با توجه به محدوديت فضاها و امكانات آموزشي حوزه جهت حضور تمامي افراد متقاضي تحصيل در حوزه‌هاي علميه، به ناچار بايد افراد داراي صلاحيت و توان بيشتر گزينش گردند. به علاوه آن كه تمامي افراد در تحقق بخشيدن به اهداف مورد نظر حوزه كه تفقه در دين، تبليغ معارف الهي و ارشاد افراد جامعه از جمله آنهاست توانمند و مستعد نيستند و هزينه كردن سرمايه‌هاي مادي و معنوي در تربيت آنان بي‌فايده و يا كم‌فايده است. از این رو، گزینش صحیح داوطلبان ورود به حوزه و تشخیص و ارزیابی ویژگی‌های اخلاقی و شخصیتی آنان از اهمیت بالایی برخوردار است.

انتخاب هدف صحیح و مسیر رسیدن به آن برای داوطلبان ورود به حوزه نیز از اهمیت بالایی برخوردار بوده و لازم است داوطلبان، اطلاعات و آگاهی‌های لازم درباره نظام آموزشی و تربیتی حوزه های علمیه و رسالت های روحانیت را کسب کنند تا پس از ورود به حوزه، دچار چالش‌ها و آسیب‌های انتخاب ناآگاهانه نشوند.

برای رسیدن به این مهم، طرح میثاق طلبگی (1) از سوی معاونت تهذیب و تربیت حوزه‌های علمیه طراحی گردید تا افراد واجد صلاحیت، با آگاهی و آمادگی کامل، به حوزه های علمیه وارد شده و عهد و میثاق خود را جهت ادامه راه انبیاء و ائمه طاهرین (علیهم السلام) اعلام دارند.

تعریف

طرح میثاق طلبگی (1)، دوره‌ای اخلاقی ـ تربیتی است که داوطلبان ورود به حوزه­های علمیه در این دوره با اهداف و رسالت‌های حوزه و روحانیت، بخش­ها و ظرفیت‌های موجود در حوزه، زیّ طلبگی و ....آشنا می­شوند و نیز پس از بررسی ها و ارزیابی های مناسب در این دوره، افراد واجد صلاحیت‌ جهت پذیرش در حوزه های علمیه انتخاب می‌شوند و در واقع آخرین مرحله از مراحل پذیرش داوطلبان جهت ورود به حوزه علمیه به حساب می آید.

‌جزئیات دوره:

این دوره توسط مراکز استانی جهت تمامی داوطلبان ورود به مدارس علمیه استان مربوطه، پس از اعلام نتایج آزمون ورودی توسط معاونت آموزش و انجام مصاحبه توسط مرکز امور صیانتی و قبل از آغاز نیم‌سال اول به یکی از دو صورت زیر برگزار می شود:

متمرکز: این دوره در مدت 5 تا 7 روز برگزار می گردد و اساتید واجد شرایط، موضوعات مصوّب و مورد نیاز داوطلبان ورود به حوزه های علمیه را بیان می نمایند و ارزیابی آداب، اخلاق و بررسی ویژگی­های شخصیتی فرد بر اساس تست شخصیت نیز انجام می شود؛ و در پایان، افراد واجد صلاحیت جهت ورود به حوزه های علمیه پذیرش می شوند.

غیرمتمرکز: داوطلبان ورود به حوزه های علمیه، موضوعات مصوّب و مورد نیاز که توسط اساتید متخصص بیان گردیده و در سایت معاونت تهذیب و تربیت حوزه های علمیه بارگذاری شده است را به صورت دقیق  و کامل استماع و استفاده می نمایند و این محتوا در مصاحبه میثاق طلبگی (1) مورد گفتگو قرار خواهد گرفت. همچنین بررسی ویژگی­های شخصیتی فرد بر اساس تست شخصیت نیز انجام می شود؛ و در پایان، افراد واجد صلاحیت جهت ورود به حوزه های علمیه پذیرش می شوند.

یادآوری: طلابی که پس از شروع نیم‌سال اول پذیرش می‌شوند باید قبل از آغاز نیم‌سال دوم این دوره را بگذرانند.


آیین نامه میثاق طلبگی 1                 word - pdf

شرح وظایف مسئولان گروه ها         word - pdf

بنر منشور اخلاقی طلاب                     دانلودمحتوای مورد نیاز داوطلبان ورود به حوزه های علمیه
اهداف طرح میثاق طلبگی 1
حجت الاسلام و المسلمین
محمد همتیان
3 جلسه ورود
رسم طلبگی حجت الاسلام و المسلمین
محمد عالم زاده نوری
21 جلسه ورود

اخلاق و آداب طلبگی
حجت الاسلام و المسلمین
اصغر قائمی
15 جلسه
ورود

آشنایی با نظام تعلیم و تربیت
حوزه های علمیه

حجت الاسلام و المسلمین
علی اصغر همتیان
10 جلسه
ورود