صفحه اصلی > اعمال ماه قمری 


  چاپ        ارسال به دوست

اعمال مخصوصه

اعمال مخصوصه ماه ربیع الاول

اعمال مخصوص ماه ربیع الاول:

شب اوّل(لیلة المبیت): درسال سيزدهم بعثت ، هجرت حضرت رسول صَلَوات اللَّهِ عَلَيْهِ وَ الِهِ  از مكّه معظّمه به مدينه منوّره واقع شد و مبدأ سال قمری گردید . در آن شب حضرت اميرالمؤمنينعليه السلام جان خود را فداى جان شريف او نمود و در جاى آن حضرت خوابيد و از شمشيرهاى قبايل مشركين پروا نكرد و برادرى خود را با حضرت رسول صَلَوات اللَّهِ عَلَيْهِ وَ الِهِ  بر جميع عالم ظاهر گردانيد و آية كريمه «وَمِنَ النَّاسِ مِنْ يَشْرى‏ نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللَّهِ» در شأن ایشان نازل شد.

روز اول: علماء گفته‏اند مستحبّ است كه براى تشكّر نعمت سلامتى رسول خدا و اميرالمؤمنين عليه السلام روزه گرفته شود و زيارت آن دو بزرگوار در اين روز مناسب است.

روز هشتم: سال 260 هجری قمری در چنین روزی شهادت حضرت امام حسن عسكرى عليه السلام واقع شده و حضرت صاحب الأمر عجل الله فرجه به منصب جليل امامت فائز گرديد. مناسب است دراین روز زيارت آن دو بزرگوار خوانده شود.

روز نهم: روز عيد بزرگ است . روايت شده كه هر كه در اين روز چيزى انفاق كند گناهانش آمرزيده شود . مستحبّ است در اين روز اطعام برادران مؤمن و خشنود گردانيدن ايشان و توسعه‏دادن در نفقه و پوشيدن جامه‏هاى نو و شكر و عبادت حق‏تعالى ، اين روز، روز برطرف شدن غمها ست و روز بسيار شريفى است و چون روز هشتم ماه وفات امام حسن عسكرى عليه السلام بوده اين روز، روز اوّل امامت حضرت صاحب الزّمان عجل الله فرجه است و این مناسبت سَبَب مزيد شرافت این روز خواهد بود.

روز دهم: روز ازدواج حضرت محمد صَلَوات اللَّهِ عَلَيْهِ وَ الِهِ  و حضرت خديجه سلام الله عليها می باشد.

روز دوازدهم: به قول جناب كلينى و مَسعُودى‏ و مشهور بين عامّه(اهل سنت) ولادت با سعادت حضرت رسول صَلَوات اللَّهِ عَلَيْهِ وَ الِهِ  است و مستحبّ است خواندن دو ركعت نماز، در ركعت اوّل بعد از حمد سه مرتبه سوره کافرون و در رکعت دوّم حمد و سه مرتبه سوره توحید . همچنین در چنین روزی آن حضرت به مدينه وارد شدند.

 روز چهاردهم : سال 64 هجری قمری يزيد بن معاويه به هلاکت رسید.

 شب هفدهم: شب ولادت حضرت خاتم الأنبياء صَلَوات اللَّهِ عَلَيْهِ وَ الِهِ و شب بسيار مباركى است و سيّد نقل كرده یک سال قبل از هجرت در مثل چنين شبی ، معراج آن حضرت بوده است.

روز هفدهم: بنابر مشهور بين علماء اماميّه روز ولادت باسعادت حضرت خاتم الأنبياء محمد بن عبدالله صَلَوات اللَّهِ عَلَيْهِ وَ الِهِ  است و معروف آن است كه ولادت باسعادت آن حضرت در روز جمعه در وقت طلوع فجر در سال عام الفيل در مكّه معظّمه در خانه خود آن حضرت واقع شده و نيز در اين روز شريف ، سال 83  هجری قمری ولادت حضرت امام جعفر صادق عليه السلام واقع شده و باعث مزيد فضل و شرافت اين روز گرديده و بالجمله اين روز، روز بسيار شريفى است و اعمال آن بدین صورت است : 1. غسل2. روزه و از براى آن فضيلت بسيار است، اين روز يکی از آن چهار روزی است که در تمام سال به فضيلت روزه ممتاز است.3.زيارت حضرت رسول اکرم صَلَوات اللَّهِ عَلَيْهِ وَ الِهِ  از راه نزديک و دور.4. زيارت حضرت اميرالمؤمنين عليه السلام به همان زيارتی که امام صادق عليه السلام به محمدبن مسلم تعليم فرمود: چون بيائى به مشهد اميرالمؤمنين عليه السلام غسل زيارت كن و بپوش پاكيزه‏ترين جامه‏هاى خود را و به بوى خوش، خود را معطّر نما و به آرامى و وقار گام بردار ، پس چون به‏ باب السَّلام يعنى بردرحرم مطهر روبه قبله رسیدی بايست و سى مرتبه «اللَّهُ اَكْبَرُ» بگو و بگو: « اَلسَّلامُ عَلى‏ رَسُولِ اللَّهِ، ...»‏پس به نزديك قبر برو وبگو:« اَلسَّلامُ عَلَيْكَ ياوَصِىَّ الْأَوْصِيآءِ،‏...»5. هنگامی که روز بلند شود، خواندن دو رکعت نماز در هر رکعت بعد از حمد، ده مرتبه سوره قدر و ده مرتبه سوره توحيد و بعد از  سلام اين دعارا بخواند:«اللهم انت حی لاتموت...» 6. مسلمانان اين روز را تعظيم بدارند و تصدق و خيرات بنمايند و مؤمنين را مسرور كنند و به زيارت مشاهد مشرّفه روند . سيّد در اقبال، شرحى از لزوم تعظيم اين روز ذكر نموده و فرموده كه من طايفه نصارى‏ و جمعى از مسلمين را يافتم كه تعظيم بزرگى از روز ولادت عيسى‏ عليه السلام مى‏نمايند ، تعجّب كردم كه چگونه مسلمانان قانع شدند كه روز ولادت پيغمبرشان كه اعظم از همه پيغمبران است پائین تر از تعظیم نصاری باشد نسبت به ولادت حضرت عیسی عليه السلام.٠٩:٤٣ - 1399/01/06    /    شماره : ٦٧٢٠٤    /    تعداد نمایش : ٨٩٤٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج