صفحه اصلی > ثبت نام ها 


  چاپ        ارسال به دوست

معاون تهذیب حوزه‌های علمیه
مدیریت قرآن و حدیث

دوره تربیت مربی حفظ قرآن کریم در قم به پایان رسید

اختتامیه دوره تربیت مربی حفظ قرآن کریم مؤسسه قرآنی بیت‌الاحزان شب گذشته در سالن امام خامنه‌ای حرم مطهر بانوی کرامت برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین عالم‌زاده نوری در این مراسم طی سخنانی اظهار کرد: ائمه اطهار(ع) و بزرگان دینی در مورد قرآن کریم اول توصیه به تلاوت و دوم توصیه به تدبر در آیات کرده‌اند.

وی با اشاره به آثار تلاوت و تدبر در قرآن کریم، عنوان کرد: تلاوت قرآن کریم دستگاه مفهومی یکپارچه قرآن را به ما منتقل می‌کند و یک تصویر کامل از مجموع قرآن به ما می‌دهد و تدبر در قرآن به آن تصویر یکپارچه عمق می‌دهد و انسان به لایه‌های عمیق‌تر معارف قرآنی دست پیدا می‌کند و هیچکدام از این دو جای دیگری را نمی‌گیرد.

معاون تهذیب حوزه‌های علمیه با بیان اینکه ما باید هم برای تلاوت و هم برای تدبر در قرآن کریم برنامه داشته باشیم، افزود: حفظ قرآن کریم هم بهانه‌ای برای تلاوت است و در شخصیت انسان اثر گذار و سبب انس با قران کریم می‌شود و هم بهانه ای برای تدبر در قرآن است و بسیار اتفاق افتاده که یک آیه از قرآن ذهن انسان را درگیر کرده و خداوند از کانال آن آیه با انسان ارتباط برقرار می‌کند و به خدا شناسی بیشترانسان کمک می‌کند.

وی تصریح کرد: حفظ قرآن ممکن است موضوعیت نداشته باشد ولی برای عمل به دستوراتی که خود قرآن به ما داده است بسیار طریقیت دارد که از جمله آنها دستورات قرائت، تلاوت، ترتیل و تدبر در قرآن است و حفظ قرآن بهترین بستر برای عمل به این دستورات خداوند است.

حجت‌الاسلام والمسلمین عالم‌زاده نوری با بیان اینکه حشر و نشر با قرآن باعث می‌شود که انسان خلق قرآنی پیدا کند، گفت: اگر خلق قرآنی برای حافظان قرآن ایجاد نشود خداوند در آیه ۵ سوره جمعه هشدار سنگینی داده که مانند حیواناتی هستند که باری را حمل می‌کنند و از آن هیچ بهره‌ای نمی برند و سرنوشت بسیار بدی است.

 وی با تأکید بر اینکه خداوند دستور داده که حق تلاوت قرآن را به جا بیاوریم، گفت: امام صادق علیه السلام فرمودند مراد از حق تلاوت قرآن این است که انسان آیات قرآن را به ترتیل تلاوت کند، تفقه و فهم عمیق در آیات داشته باشد، به احکامی که در قران آمده عمل کند، به وعده‌های خداوند در قران امید و نسبت به هشدارها و تهدیدهای قرآن ترسان باشد، از داستان‌های قرآن عربت بگیرد و اوامر و نهی‌های قرآن را بپذیرد.

معاون تهذیب حوزه‌های علمیه ادامه داد: حضرت سپس فرمودند حق تلاوت این نیست که فقط آیات قرآن را حفظ کنید و ظواهر را یاد بگیرید زیرا کسانی هستند که حروف قرآن را حفظ کردند ولی حدود قرآن را ضایع کردند بلکه حق تلاوت این است که آیات را با تدبر بخوانید و به احکام قرآن عمل کنید زیرا خدا این کتاب مبارک را برای تدبر در آن فرستاده است.

وی گفت: برای اینکه ما به تدبردر قرآن دست پیدا کنیم بی شک حفظ قرآن طریق و بستر فوق العاده ای است و یکی از نکات مهم حافظان قرآن که با تجربه اثبات شده این است که در درس هم موفقیت دارند و این به نورانیت، قداست و توفیقات الهی بازگشت دارد.

مربی‌های تربیت شده برای رشته حفظ به ۴۰۰ مورد می‌رسد

حجت‌الاسلام محمد سعید نریمانی مسئول برگزاری دوره تربیت مربی حفظ قرآن کریم معاونت تهذیب حوزه علمیه بیان کرد: دوره تربیت مربی حفظ قرآن کریم سه بخش داشته که در حال حاضر بخش دوم آن از ۳۱ مرداد آغاز شده و اختتامیه امروز ساعت ۱۷ و ۴۵ دقیقه در حرم حضرت معصومه (س)، صحن صاحب الزمان(عج) سالن آیت‌الله خامنه‌ای برگزار شد.

وی ادامه داد: تعداد شرکت‌کنندگان این دوره ۶۰ نفر بوده که همگی حافظ کل قرآن و از مدرسه جامعه الامام الامنتظر نجف آباد استان اصفهان می‌باشند؛ بخش اول دوره در نجف آباد و بخش دوم آن در قم برگزار شد.

نریمانی ادامه داد: این طلاب سه روز با رعایت تمام دستورالعمل‌های بهداشتی مهمان قم بودند و در حرم حضرت معصومه (ص) در محضر اساتید بین‌المللی و مطرح در زمینه حفظ قرآن کریم آموزش دیدند.

وی با اشاره به اینکه این دوره تنها مخصوص برادران بوده و طلاب شرکت‌کننده باید حافظ حداقل ۱۰ جزء از قرآن کریم باشند، خاطر نشان کرد: طلاب برای شرکت در این دوره آزمون ورودی داده و در پایان نیز با برگزاری آزمونی کتبی مدرک مورد قبول حوزه علمیه و اوقاف به شرکت‌کنندگان اعطا می‌شود.

وی در رابطه با هدف برگزاری دوره توضیح داد: در حال حاضر در کشور ۵۵ مدرسه حفظ داریم و ۱۴ مورد دیگر نیز در حال تأسیس است؛ همچنین قصد داریم در بقیه مدارس حوزه علمیه نیز واحد حفظ برقرار کنیم که همه این‌ها نیازمند مربی می‌باشند.

نریمانی اضافه کرد: تا ماه دیگر تعداد مربی‌های تربیت شده برای رشته حفظ به ۴۰۰ مورد می‌رسد که این افراد حتی اگر در مسجد محله‌شان به پنج نفر آموزش حفظ قرآن کریم دهند، تعداد حافظان به دو هزار نفر می‌رسد که این برای ما بسیار ارزشمند است.١٣:٤٥ - 1400/06/03    /    شماره : ٤١٨٦٨٨    /    تعداد نمایش : ١٥٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج