دیدار روحانیون استان خراسان شمالی با رهبر انقلاب
 


دیدار روحانیون استان خراسان شمالی با رهبر انقلاب

 
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی امشب (چهارشنبه) در دیدار علما، فضلا، روحانیون و طلاب استان خراسان شمالی، با اشاره به تفكیك‌ناپذیری روحانیت از نظام اسلامی و فرصت عظیمی كه پیروزی انقلاب اسلامی در اختیار روحانیت برای گسترش معارف دینی قرار داده است، تأكید كردند: روحانیت و حوزه‌های علمیه باید با تلاش علمی مضاعف و مجهزشدن به معارف عمیق دینی و آشنایی با اندیشه‌های نو و ارتباط مستمر با نسل جوان، به‌ویژه دانشجویان، در جهت خدمت به نظام اسلامی و تقویت آن حركت كنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به مخاطبان گسترده و میلیونی روحانیون به واسطه‌ی تشكیل نظام اسلامی افزودند: روحانیت و حوزه‌های علمیه سربازان این نظام هستند و هیچ‌گاه نمی‌توانند خود را جدا از نظام اسلامی تصور كنند.
ایشان هرگونه تفكری را كه روحانیت را جدای از نظام اسلامی بداند، سكولاریسم خواندند و تأكید كردند: حوزه‌های علمیه نمی‌توانند سكولار و نسبت به نظام اسلامی بی‌تفاوت باشند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به فتوای مراجع محترم تقلید مبنی بر حرام قطعی بودن تضعیف نظام، خاطرنشان كردند: در حالی كه سیاست سرویس‌های امنیتی دشمنان نظام اسلامی اعم از امریكا، انگلیس و رژیم صهیونیستی، القاء وجود فاصله میان روحانیت و نظام است، هیچ روحانی نمی‌تواند خود را جدای از نظام اسلامی بداند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نظام اسلامی را نیز مرتبط با روحانیت دانستند و افزودند: بدون حضور روحانیت، انقلاب اسلامی هیچ‌گاه به پیروزی نمی‌رسید، زیرا روشنفكران و گروه‌ها و احزاب غیر اسلامی توانایی و نفوذ و مقبولیت روحانیت را در سطح كشور نداشتند.
ایشان با اشاره به وظایف سنگین روحانیت در شرایط كنونی، پیامبر عظیم‌الشأن اسلام (ص) را اسوه‌ی روحانیت دانستند و خاطرنشان كردند: امروز نیز همانند شرایط جنگ احزاب در دوران پیامبر (ص) همه‌ی دشمنان ملت ایران در سطح بین‌المللی و منطقه‌ای، دست به دست یكدیگر داده‌اند تا ایستادگی و عزم راسخ این ملت را بشكنند، اما همان‌گونه كه در آن جنگ، مؤمنان به خود ترس و تردید راه ندادند، ملت ایران هم با تلاش برای افزایش قدرت و توانایی‌های خود در مقابل فشارها ایستاده است.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: در جنگ احزاب عده‌ای منافق و سست‌ایمان، مؤمنان را مورد عتاب و خطاب قرار می‌دادند كه چرا كوتاه نمی‌آیید و سیاست خود را عوض نمی‌كنید؟ اما یاران واقعی پیامبر (ص) در پاسخ به آنها می‌گفتند: ما از این فشارها تعجب نمی‌كنیم و نمی‌هراسیم و به راه خود ادامه خواهیم داد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأكید كردند: فشارها تا زمانی كه در مقابل خواسته‌ی دشمنان سر تعظیم فرود آورده نشود، ادامه خواهد داشت و تنها راه تأثیرنپذیرفتن از این فشارها، قدرتمندشدن در ابعاد مختلف است.
ایشان مصداق قدرتمندشدن روحانیت را درس‌خواندن عالمانه و تعمق در معارف دینی با نیت رسیدن به مدارج برجسته‌ی علمی دانستند و خاطرنشان كردند: روحانیت در كنار كسب علم باید همواره مقید به تدیّن، تهذیب اخلاقی، فرائض و نوافل و تلاوت قرآن باشد.
رهبر انقلاب اسلامی ارتباط صمیمی و با روی خوش با جوانان و پاسخگویی به سؤالات و نیازهای فكری آنان را یكی از وظایف مهم روحانیون برشمردند و افزودند: لازم است روحانیون و ائمه‌ی جماعات، كانون‌های فرهنگی مساجد را با همكاری بسیج رونق بخشند و ضمن حضور تأثیرگذار در مساجد و نمازهای جماعت، معارف دینی و مناقب اهل بیت علیهم‌السّلام را برای مردم بیان كنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به استعدادخیز بودن استان خراسان شمالی و یادآوری جایگاه برخی علمای برجسته‌ی این منطقه خاطرنشان كردند: خراسان شمالی با چنین جایگاهی زمینه‌ی تأسیس یك حوزه‌ی علمیه‌ی كامل و دارای سطوح عالی را دارد.
ایشان علما و فضلای سراسر كشور و به‌ویژه خراسان شمالی را به هجرت از حوزه‌های علمیه‌ی قم و خراسان و شهرهای بزرگ به مناطق خود توصیه كردند و افزودند: تنها راه ارتقاء كمّی و كیفی حوزه‌های علمیه‌ی كشور «طرح هجرت» است كه باید به صورت عملی اجرا شود.

در ابتدای این دیدار آیت‌الله مهمان‌نواز -نماینده‌ی استان خراسان شمالی در مجلس خبرگان- به رهبر انقلاب اسلامی خیر مقدم گفت.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین فرجام -مدیر اجرایی حوزه‌ی علمیه‌ی خراسان- نیز گزارشی از وضعیت علمی و آموزشی حوزه‌های علمیه‌ی خراسان از جمله خراسان شمالی ارائه كرد.
در این دیدار همچنین حجت‌الاسلام‌والمسلمین یعقوبی -امام جمعه‌ی بجنورد- ضمن بیان مطالبی در خصوص حوزه‌های علمیه‌ی خراسان شمالی، پیشنهاد تأسیس حوزه‌ی علمیه‌ی جامع در بجنورد را ارائه داد.